Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?
30/4/2020
Pierwsza wizyta u psychiatry najczęściej jest bardzo stresująca dla wielu osób. Pacjenci nie wiedzą, co ich właściwie czeka podczas spotkania z lekarzem, na jakie pytania będą musieli odpowiadać i czy od razu zostanie postawiona diagnoza, której bardzo często się obawiają.
Niejednokrotnie tego rodzaju obawy prowadzą do tego, że decyzja o wizycie u psychiatry jest odwlekana, czasami przez kilka miesięcy, niekiedy nawet przez lata. A niestety w przypadku zaburzeń czy kryzysów psychicznych, które mają tendencję do pogłębiania się, czas nie jest naszym sojusznikiem.
W tym artykule opiszemy, jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry i czego należy się po niej spodziewać.
Lekarz musi cię poznać
Podczas pierwszej wizyty w gabinecie psychiatrycznym lekarz musi Ciebie przede wszystkim poznać, gdyż zaburzenia psychiczne zależą od wielu czynników, również środowiskowych. Dlatego lekarz może zadać pytania dotyczące wielu aspektów z życia rodzinnego i zawodowego. Może interesować go Twoja przeszłość, informacje o rodzinie, a nawet sposoby spędzania każdego dnia. Zapewne zada pytania dotyczące przebytych chorób i ogólnego stanu zdrowia, łącznie ze zdrowiem fizycznym. Niekiedy zleca wykonanie dodatkowych badań, np. morfologii czy poziomu hormonów. Jest to spowodowane tym, że niektóre objawy sugerujące zaburzenia psychiczne, np. depresję, w rzeczywistości mogą być podobne do symptomów zaburzeń somatycznych. Lekarz musi więc zrobić dokładne rozeznanie, zanim postawi diagnozę.
Obawy przed pierwszą wizytą u psychiatry są uzasadnione
Obawy przed spotkaniem z psychiatrą są całkowicie uzasadnione i każdy specjalista doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Jednak trzeba pokonać początkowy stres, gdyż jest to pierwszy krok do podjęcia skutecznego leczenia. Psychiatra zawsze prowadzi wywiad w taki sposób, aby pacjent czuł się jak najbardziej komfortowo. To zupełnie naturalne, że możesz odczuwać trudności w opowiadaniu o swoich osobistych, często skrywanych przez lata rozterkach, ale profesjonalny lekarz, do którego będziesz mieć zaufanie, poprowadzi rozmowę w taki sposób, aby przełamać wszelki dyskomfort i dotrzeć do sedna sprawy. Nie bój się trudnych pytań i zawsze odpowiadaj szczerze. Pamiętaj, że psychiatrę obowiązuje tajemnica lekarska i żadne informacje nie “wydostaną się” poza ściany jego gabinetu. Jednocześnie taka szczerość ze strony pacjenta jest konieczna do postawienia trafnej diagnozy.
Odpowiedz
Wsparcie – Terapia Psychiatryczna i Psychologiczna
Adres:
ul. Elsnera 19, 92-504 Łódź
(dzielnica Widzew)
Telefon:
784 030 970
Adres e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Usługi lekarskie i psychoterapeutyczne Magdalena Skał-Mydłowska
Adres:
ul. Pomorska 94, 91-402 Łódź
(Łódź-Śródmieście)
Telefon:
784 030 970
Adres e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.